SIKÇA SORULAN SORULAR

Sitenizden sipariş verirken ödemeyi nasıl yapabiliriz?

Sitemizden kredi kartı, havale veya kapıda ödeme seçenekleri ile sipariş verebilirsiniz. Kapıda ödeme ile sipariş verebilmek için sipariş tutarınızın kargo hariç 50TL olması gerekmektedir ve kargo ücreti haricinde ilave 6,5tl tahsilat ücreti tahsil edilir.

Kredi kartına taksit ile ödeme yapabilir miyiz?

Sitemizde MAXIMUM, CARDFINANS, PARAF, WORLD, AXESs ve Bonus kartlarına 3,6,9,12 taksit ile ödeme kabul edebiliyoruz.

Hangi kargo ile gönderi yapıyorsunuz? Gönderi takiplerini nasıl izleyebiliriz?

Yurtiçi kargo ile anlaşmalı olarak çalışıyoruz. Gönderi takiplerini siparişler bölümünden veya size gelen kargonuz gönderildi mailinde yer alan kargo takip numaranız ile http://www.yurticikargo.com adresinden takip edebilirsiniz.

Kargo ücreti ve kargo teslim süresi ne kadardır?
Kargo ücreti Türkiye’nin her yerine 8.90tldir. Kargo boyutuna veya gideceği mesafeye göre fiyat değişiklik göstermez. 150tl üzeri siparişlerde kargo bedavadır.
 Kargolarınız 1 hafta içerisinde kargolanır, ancak teslim süresi adresinize göre değişiklik gösterebilir. Yurtiçi kargonun beyanı Ankara’ya kadar olan illere 1 işgünü ötesindeki illere 2 iş günü şeklindedir. Fakat bazı adreslere haftanın sadece belirli günlerinde teslimat yapılabiliyor, ya da şube yoğunluğuna göre süreler uzayabiliyor. O yüzden teslimat gününü takip numarasını teslim aldıktan sonra, size teslimat yapacak şube ile görüşerek daha net öğrenebilirsiniz.
Kargom teslim edildi ancak ürün hasarlı geldi ne yapmam gerek? Ürünlerinizin garantisi var mı?
Kargonuzu teslim almadan önce paketinizi ve içerisindekileri kontrol edip akabinde teslim almanızı öneriyoruz. Biz kargonuzun size güvenli şekilde ulaşması için oldukça iyi paketliyor ve kırılacak ürünler için mutlaka kırılacak etiketini paketinize ekliyoruz, ancak yine de taşıma esnasında zarar görebiliyor. Şayet paketinizde hasarlı ürün var ise mutlaka kargoya tutanak tutturarak iade etmeniz gerekmektedir. Biz ürünlerimizin sizin elinize kusursuz ulaşması için garanti veriyoruz.
 Paketinizde hasarlı bir ürün var ise sağlamı ile değiştiriyoruz. fakat tutanak tutturmazsanız kargodan verdikleri zararın telafisini alamıyoruz, o yüzden de tutanak tutturulmamış hasarlı kargoların iadesini veya değişimini sağlayamıyoruz.
Kargom elime ulaştı ama ürün beklediğim gibi değilmiş ya da beğenmedim, iade hakkım var mı?
 Hobikutu.com olarak önceliğimiz ve de çabamız aldığınız ürünlerden zevk almanız ve kullanırken bizi güzel hatırlamanızdır. Tabii ki beğenmediğiniz ya da memnun kalmadığınız bir ürünü iade hakkınız mevcuttur. İade talebinizi bize inci@hobikutu.com adresinden bildirerek ambalajına zarar gelmemiş ürünü faturası ile birlikte kargo gönderici tarafından ödenecek şekilde Yurtiçi Kargo Balmumcu Şubesine İnci Doruk Gençer – Hobikutu ismine gönderebilirsiniz.
Toptan satışınız var mı?
 Evet toptan satışımız mevcuttur. Toptan fiyatlarımızı öğrenmek için bize inci@hobikutu.com adresimizden mail ile ulaşabilirsiniz.